ایران دانلود

مرجع نیازمندیهای ایران


آموزش سرکه سیب

سرکه انگور به طور کلی از تخمیر میوه هایی که دارای گلوکز می باشند تهیه میشود .برای تهیه سرکه انگور ، آب انگور را گرفته و صاف کرده و یا بدون صاف کردن و به همراه تفاله ها، داخل ظرف چینی یا خم لعاب دار میریزیم و یک دهم این مقدار ، سرکه نوع مرغوب در آن ریخته و سر خم را محکم می بندیم و در جای گرم قرار میدهیم . دو تا سه هفته بعد سرکه آماده میشود.............

برای نمایش متن کامل روی ادامه مطلب کلیک کنید.


***************************/

 ۲. سرکه سیب تهیه سرکه سیب به روش سنتی روش اول: 1- سیب را کاملاً بشویید. 2- سیب را به چهار قسمت نموده. و دم و هسته­های آن را جدا کنید. 3- سیب آماده را درون دبه می­ریزیم. و مقدار یک قاشق مخمر نانوایی را در آب ولرم آب نموده به مواد اضافه می­کنیم و یا مقدار یک کفه دست نان روی مواد قرار می­دهیم و 4/1 روی ظرف را خالی نگه می­داریم تا زمانی که براثر تخمیر بالا آمد جای کافی داشته باشد. 4- ظرف را در جای گرم نگهداری می­کنیم. 5- بعد از تخمیر شدن سیب­ها حدود 7-8 ماه سیب تخمیر شده را صاف می­کنیم. 6- مایه صاف شده را در ظرف در بسته می­ریزیم بعد از مدت 15 روز قابل مصرف می­باشد. توجه: در این روش از آب استفاده نشده­است.

****************************/

روش دوم: 1- سیب را تمیز مشویید. 2- سیب را به چهار قسمت تقسیم می­کنید و هسته و دم آن را جدا می­کنید. 3- سیب آماده شده را به وسیله آب میوه­گیری آب آن را می­گیرید. 4- آب سیب را درون ظرف ریخته به ازای هر یک کیلو آب سیب یک لیوان سرکه اضافه می­کنید. 5- در جای گرم نگهداری می­کنید. 6- مدت کمتر از 40 روز قابل استفاده می­باشد. توجه: در این روش از آب استفاده نمی­شود و نیاز به صاف کردن ندارد و اگر مدت طولانی نگهداری شود به عنوان سرکه مادر استفاده می­کنند.

*****************************/

روش سوم: 1- سیب را کاملاً بشویید 2- سیب را به چهار قسمت تقسیم کنید. 3- به هر میزان که سیب داخل ظرف می­ریزید نصف ظرف را اب می­ریزید و هر سه کیلو سیب یک کیلو سرکه به آن اضافه می­کنید. 4- می­توانید از سرکه­های بهداشتی که در بازار وجود دارد استفاده کنیدو یا از سایر سرکه­ها مثل انگور گلابی که خودتان در منزل آماده دارید استفاده نمایید. 5- ظرف را کاملاً پر نکنید مقدار 4/1 ظرف را خالی نگهدارید تا جای کافی برا تخمیر داشته باشد. 6- در جای گرم ظرف آماده را قرار می­دهید. 7- هفته ای یکبار مواد را زیر و رو می­کنید تا تخمیر سریعتر انجام شود. 8- بعد از اینکه مواد کاملاً یک دست شد و آب بالا آمد با صافی تمیز صاف می­کنید. 9- مواد صاف شده را در جای تمیز قرار می­دهید بعد از مدت 15 تا 20 روز آماده مصرف می­باشد.

*****************************/

 روش چهارم: 1- سیب را کاملاً می­شویید. 2- سیب­ها را به چهار قسمت تقسیم می­کنید. 3- سیبها را چرخ می­کنید. 4- به میزان هر یک کیلو سیب چرخ شده یک لیوان سرکه به آن اضافه می­کنید. 5- مواد آماده را در جای گرم نگهداری می­کنید. 6- حدود دو ماه سیب­ها کاملا له و یک دست شد آن را صاف کنید. 7- مواد صاف شده را در ظرف می­ریزیم مواد را در جای بهداشتی و تمیز قرار می­دهید کمتر از 15 روز قابل مصرف می­باشد.

****************************/

 روش پنجم 1- سیبها را کاملاً بشویید و به چهار قسمت تقسیم کنید. 2- سیب­ها در ظروف پلاستیکی یا لعابی بریزید و به ازاء هر کیلوگرم سیب که در فصل برداشت استفاده می­شود 5/1 لیتر آب به آن اضافه می­کنیم. 3- اگر سیبها چروکیده باشندو یک تا دو ماه از فصل برداشت آنها گذشته باشد به ازائ هر کیلوگرم سیب دو لیتر آب به آن اضافه می­شود. 4- مخلوط سیب و آب را به مدت 3 تا 4 روز در جای تمیز می­گذاریم وهر روز به هم می­زنیم. 5- مخلوط را در یک دبه پلاستیکی می ریزیم بطوری که 4/1 بالای دبه خالی باشد تا جای کافی برای تخمیر داشته باشد. 6- دبه را در جای گرم نگهداری می­کنیم تا زودتر تبدیل به سرکه شود و در مدت 5 تا 4 روز مرتب هر روز هم می­زنیم تا زمانی که درب ظرف را بر می داریم مواد ته نشین شده و آب روی آن قرار بگیرد درب ظرف را می­بندیم به مدت 30 تا 25 روز می­ماند تا تبدیل به سرکه شود پس از طی این مدت 25 روز، می­ماند مزه آن را می­چشیم اگر مزه مناسبی داشت سرکه را صاف می­کنیم تا مایع زلال سرکه بدست آید.

*****************************/

روش ششم 1- سیب را کاملاً بشویید و دلگیری و توسط چرخ گوشت به پوره تبدیل کنید. 2- پوره حاصل مقدار یک تا دو قاشق مخمر نانوایی اضافه کنید (طریه آماده سازی مخمر نانوایی یک یا دو قاشق از مخمر را در نصف لیوان اب ولرم اضافه کنید تا حل شود) 3- محلول حاصل را بحدود 5 تا 10 کیلو پوره سیب­ آماده اضافه کنید. مخلوط حاصل را در یک جای که دمای آن حدود 27 درجه سانتی­گراد است بگذارید بماند. حدود 2 تا 3 هفته مرحله الکلی و به همین مدت مرحله ترش شدن زمان خواهد برد. 4- بعد ازترش شدن محصول حاصل ار صاف کرده و برای مدت چند هفته به حال خود بگذارید تا کاملاً برسد بعد ازاتمام مراحلفوق سرکه حاصل آماده مصرف خواهد بود.

 

سرکه سیب با طعم مختلف گیاهان

 

سرکه سیب با طعم نعناع 1- سرکه سیب یک لیتر 2- 60 گرم برگ نعناع 3- روی نعناع سرکه سیب بریزید و بگذارید به مدت 5 تا 4 هفته بماند سپس آن را از صافی رد کنید و داخل بطری بریزید یک شاخه نعناع را همراه سرکه به داخل بطری بیندازید. (یک لیوان آب و دوقاشق چای خوری سرکه نعناع و یک قاشق چای خوری عسل بهترین دارو برای درمان سوء هاضمه خفیف است)

********************************/

سرکه سیب مواد لازم برای تولید سرکه سیب، معمولاً در هر خانه ای وجود دارد، ترتیب مراحل کار بسیار مهم است: در مرحله اول آب سیب مرغوب تهیه کنید و سپس از آن سرکه بسازید. در صورت امکان از سیب وحشی و یا سیب های پرورشی اصلاح شده استفاده کنید. شکل ظاهری سیب اهمیت چندانی ندارد بلکه بیشتر تازگی و همچنین عدم آلودگی به سموم دفع آفات مهم است. شربت سیب یا آب سیب آماده که در فروشگاه ها به فروش می رسد، به علت موادی که هنگام کنسرو کردن به آن افزوده می شود، برای تخمیر مناسب نیستند.

طرز تهیه: تهیه سرکه سیب دارای مراحل زیر است:

مرحله اول: ـ حدود پنج کیلوگرم سیب را بشویید. سیب ها را به چهار قسمت تقسیم کنید و آبگیری کنید. ـ آب سیب را همراه تفاله های آن در ظرف بزرگی از جنس شیشه یا سفال لعابدار بریزید. با کمی آب آن را رقیق کنید و مقدار کمی (به اندازه یک سر چاقو) مخمر و یک تکه نان سیاه (نان جو) به آن بیفزایید تا روند تخمیر الکلی سریع تر صورت گیرد. ـ روی در ظرف یک بادکنک بکشید تا کاملا و بدون هرگونه منفذی بسته شود. وقتی قند میوه تبدیل به الکل شود گاز دی اکسید کربن تولید می شود و رفته رفته بادکنک باد می کند. کفی که روی آن دیده می شود به علت وجود مخمر است. ـ ظرف را چهار هفته به همان حال بگذارید تا قند میوه تخمیر شود. پس از طی این مدت، محصول مرحله اول آماده است. اگر هوا خیلی گرم باشد این روند بین یک تا دو هفته طول می کشد. البته گرمای بسیار شدید آب سیب را فاسد و خراب می کند. در دمای بیش از 60 درجه سانتی گراد سلول های مخمر از بین می روند واین امر مانع از تخمیر می شود. در سرمای شدید نیز تخمیر صورت نمی گیرد.

مرحله دوم: ـ محصول مرحله اول را داخل ظرف پهن و مسطحی بریزید که تا حد امکان سطح آن زیاد باشد. سه چهارم از ظرف باید پر شود. ـ اگر سرکه سیب یا کپک سرکه ساز (باکتری سرکه ساز) درد سترس دارید کمی از آن را داخل مایع به دست آمده بریزید. این کار باعث تسریع عمل تخمیر می شود. برخی از تولیدکنندگان سرکه استارتر یا باکتری سرکه ساز را در بطری های صدمیلی لیتری، برای تولید سرکه در خانه می فروشند. ـ ظرف را با پارچه کتانی درشت بافت یا پشه بند بپوشانید. باکتری های سرکه ساز برای عملکرد خود به اکسیژن نیاز دارند. ـ دمای مناسب برای تولید سرکه بین 28 ـ 26 درجه سانتیگراد است. در دمای بالاتر از 35 درجه سانتیگراد باکتری سرکه ساز از بین می رود. در دمای بسیار پایین نیز باکتری ها عمل نمی کنند. زمانی که باکتری ها الکل را به سرکه تبدیل می کنند بویی شبیه به بوی چسب به مشام می رسد. به محض رسیدن سرکه این بو از بین می رود. ـ رسیدن کامل سرکه بین (3 ـ 2) ماه طول می کشد. قبل از اینکه سرکه را داخل بطری بریزید باید آن را با پارچه کتانی جوشانده شده و یا در صورت لزوم با فیلتر مخصوص قهوه صاف کنید، تا قطعات بزرگ و معلق داخل آن مثل تکه های سیب، بقایای مخمر و چربی از آن جدا شوند. سرکه را در بطری های نیم لیتری بریزید و در آن ها را با چوب پنبه ببندید.

*******************************/

طرز تهیه

سرکه‎‎‎سیب‎‎ عصاره طبیعی سیب است کـه به عنوان یکی‎‎ از غـذاهـای طبـیعـی کـامـل شناخته‎‎ شدهاست . این نوع سرکه‎‎‎‎ از سیب رنده شده تـهیـه مـی شود به‎‎‎‎ این صورت کهسیب را رنده و عـصـاره آن را جدا می‎‎ کـننـد و بـه حـال خـود مـی گذارند تا برسد اگـر ایـن سـرکـه‎‎ بـه طور طبیعی تهیه‎‎‎ شـود بـه رنـگ قهـوه ای روشـن خواهدبود و اگر در برابر نور به‎‎ آن نگـاه کنید در ته‎‎ ظرف آن ماده ای تور ماننـد بـا رشته‎‎‎ های ظریف خواهید دید که مادر سـرکـه گویند. سرکه‎‎‎ سیب هر چه بهتر و بیشتر رسیده باشـد مقدار مادر سرکه‎‎‎ تشکیل شـده در تـه بـطری بیشتر خواهد بود. باید دانست سرکه سیب یک منبـع سـرشـار از پتاسیم است. مواد سمی و زاید بدن به‎‎ کمک سرکه سیـب از بین می رود بهتر است یک قاشـق چـایـخـوری سرکه‎‎ سیب‎‎ با 170 سی‎‎‎ سی آب گوجه فرنگی یـا هویج مخلوط شود. سرکه سیب باعث کاهش زگیل و خالهای پوستـی و رفع ترک های پاشنه پا و دست می شود. همچنین برای خارش پوست سر, خشکی مـوهـا و شوره سر موثرست. سرکه‎‎ سیب باعث تقویت دستگاه گوارش‎‎, کاهـش ناراحتی‎‎ کلیه‎‎ و مثانه می شود. افراد می توانند برای‎‎‎ رفع سنگهای صفراوی کوچک شدن غده پروستات و بـهبـود آرتـروز, رفع یبوست و جلوگیری‎‎ از خونریزی بینـی از سرکه‎‎ سیب استفاده کنند. نحوه‎‎‎ مصرف سرکه سیب بدین صورت‎‎ است کـه دو قاشق چایخوری سرکه خالـص سیـب را بـا یـک قاشق چایخوری عسل و یک لیوان پر آب با هم مخلوط و میل کنید. ثابت شده‎‎‎ که سرکـه سیـب طبـیعـی‎‎ یـکـی از بهترین‎‎‎ عوامل سالم و شاداب نگهداشتن بدن است پیامبر اکرم (ص) فرمود: « سرکه ،خوب خورشتی است و خانه ای که در آن سرکه باشد فقیر نشود» 2- امام صادق (ع) فرمود: « برشما باد به سرکه انگور که هر انگلی را در درون بدن می کشد» 3- امام صادق(ع) فرمود: « خوب نان خورشی است سرکه صفرا را می برد وقلب را زنده ولثه را محکم وکرم های شکم را می کشد» تعداد احادیث موجود در مرود سرکه بسیار است . شاید عده ای بگویند غربی ها از این احادیث اطلاعی نداشته وندانسته کشف سرکه و خواص درمانی آن را به خود نسبت داده اند در پاسخ می گوییم بر فرض که چنین باشد آیا آن ها از محتوای کتب طب سنتی ما از جمله کتب بوعلی و رازی که چند صد سال در اروپا تدریس می شد نیز بی خبر بوده اند ؟ آیا نمی دانند که در بسیاری از نخسه ها ی طب سنتی ما از سرکه وعسل وترکیب آن دو ( سرکنگبین یا سکنجبین ) استفاده شده است این در حالی است که بوعلی سینا در مورد خواص سرکنگبین که همان مخلوط سرکه وعسل و نعناع می باشد کتابی با عنوان الرساله فی السکنجبین تالیف کرده است . آیا غربی ها از انتشار این کتاب در قلب ارئپا آن هم در 500 سال قبل بی اطلاعند؟ اعتقاد ما به این سرقت علمی زمانی راسخ تر می شود که می بینیم بسیاری از مطالب این کتاب دقیقا همان مطالبی است که درمنابع طب سنتی ما آمده است . در اینجا جهت اثبات این مطلب به مقایسه ی برخی مطالب کتاب آلمانی با متن یکی از کتب طب سنتی با عنوان « اختیارات بدیعی » که نویسنده آن در سال های 806- 792؟هق) یعنی متجاوز از 600سال قبل می زیسته است می پردازیم : الف- تاثیر سرکه در قطع خونریزی : در صفحه 85 کتاب آلمانی آمده است : « افرادی که مرتب دچارخونریزی بینی می شوند باید به طور مستمر شربت سرکه ی سیب بنوشند .اگر یک گلوله پنبه را با سرکه خیس وداخل بینی قرار دهید خونریزی قطع می شود زیرا سرکه انعقاد خون را سریع تر می کند وضد عفونی کننده است» در کتاب اختیارات بدیعی در این مورد آمده است : « سرکه قطع خون رفتن از هر عضو که باشد بکند چون بیاشامند یا آن عضو که از وی خون آید بدان بشویند ویا در ظرفی بریزند ودر آن نشینند قطع خون بکند» لازم به ذکر است که کاربرد مورد اخیر یعنی نشستن در ظرف سرکه ،خونریزی های رحمی یا خونریزی بواسیر است ب- تاثیر سرکه بر دندان ولثه در صفحه 78 کتاب آلمانی آمده است : « افرادی که دچار جرم دندان وتحلیل ویا التهاب لثه هستند باید به بطور مستمر همراه هر وعده ی غذایی شربت آب وسرکه ی سیب بنوشند استفاده از آب وسرکه به عنوان دهان شویه باعث می شود دندان ها کمتر جرم بگیرند التهاب لثه ها از بین برود واز پوسیدگی وتحلیل دندان ها ولثه پیشگیری شود» در متن احادیث ارائه شده ،ملاحظه کردید که یکی از خواص سرکه محکم کردن لثه هاست وبه خاطر همین خاصیت ونیز خاصیت ضد عفونی کننده ی آن به افرادی که دندان خود را می کشند توصیه می کنیم مرتب دهان را با محلول سرکه شستشو دهند این کار باعث می شود که زخم دندان زودتر جمع و خونریزی آن متوقف شود ونیز از عفونت آن پیشگیری شود در کتاب اختیارات بدیعی در این مورد آمده است : « مضمضه کردن سرکه دندان را محکم کند خاصه ،چون با گلاب گرم مضمضه کنند وبن دندان را نیز محکم کند ... درد دندان که از سردی وگرمی بود را نیز سود دهد.» ت -تاثیر سرکه در گزید گیها : ونویسنده کتاب اختیارات بدیعی می گویدک « جهت گزندگی جانوران چنان چه سرکه را بر موضع نهند به غایت سودمند بود» ث-تاثیر سرکه بر بهبود زخم وصدای گوش وهمچنین نویسنده کتاب اختیارات بدیعی در مکتاب خود آورده است : « وچون سرکه را بر جراحات نهند منع ورم ها بکند و ریش های پلید وخورنده چون دائم به سرکه بشویند زایل کند و طنین گوش را زایل کند اگر در گوش بچکانند» لازم به ذکر است آنچه در مرود خواص سرکه گفته شد مربوط به سرکه ی طبیعی یا خانگی است وسرکه های کارخانه ای عمدتا شیمیائی و مضر می باشند. با مطالعه ی مطالب این گفتار متوجه شدیم که بسیاری از اکتشافات ومطالب علمی که در اخبار وجراید توسط غربی ها منتشر می شوند برگرفته از آثار دانشمندان اسلامی است که در اثر غفلت و فراموشکاری ما، آن ها را به نام خود ثبت کرده به خورد ما می دهند

نویسنده : امین : ٢:۳٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٩/۱۳
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم